BANA BİR GÜL(Ü)VER PROJESİ
 
         Her gönüle en güzel sözdür “Bana bir gül(ü)ver... Hele ki en güzel gönülden, en güzel nağmelerle söyleniveriyorsa bu söz, nesilden nesile daha da yankılanır durur kulaklarda …
 

    Bana bir Gül(ü)ver Projesi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Ayvacık Anaokulu, Ayvacık Kaymakamlığı ve Ayvacık Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’nın ortak çalışması sonucu Ayvacık Anaokulu'nda eğitim gören 15 öğrenci ve aileleri ile ilçemizde yaşayan 15 yaşlımız arasında gönül köprüsü oluşturmayı ve nesiller arası iletişimi güçlendirmeyi sağlamak amacıyla başlatılan “Bana Bir Gül(ü) Ver” isimli proje uygulamaya konuldu. Ülkemizde ilk kez uygulanacak bir proje olması ve her iki kuşak arasında bağ kurmayı hedeflemesi sebebiyle,  projenin titizlikle yürütülmesine özen gösterildi. Projede yer alan öğrenci ve ailelerine proje öncesi bilgilendirme seminerleri düzenlenirken, yaşlılarımıza da ziyaretlerle proje anlatılmıştır. Ayrıca, ailelere proje içeriğine ilişkin film gösterimleri gerçekleştirilerek projenin önemi daha da vurgulanmıştır. Devamında çocukların aileleri ile yaşlılarımıza ziyaretlerini gerçekleştirmeleri sağlanmıştır. Proje uygulama sürecinde yaşlılarımız ve öğrencilerimiz birlikte okul içi ve okul dışı etkinlikler gerçekleştirildi. Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretler ve etkinlikler sonrası öğrenci aileleri çok mutlu olduklarını, yaşlılarımızdan hem kendilerinin hem de çocuklarının öğrenecek çok şey olduğunu, çocuklarının da bu proje vesilesi ile büyük nesillerle paylaşım içinde olmalarından son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Ayrıca aileler, bu projenin empati duygusunu arttırarak yeni nesillerin büyüklerimizi daha iyi tanımasını, onlarla kaynaşmasını yoğunlaştırdığını belirtti.

 

   Proje dahilinde yapılan etkinlikler ile Ayvacık Anaokulu öğrencilerinin büyük kuşakları tanıması, yaşlılarımızla beraber iletişim kurabilmeleri; öğrenci ailelerinin de bu sürece katılarak kuşaklar arası etkileşimde çocukları ve yaşlılarımız arasında köprü olmaları sağlanmaktadır. Yaşlı vatandaşlarımız, etkinlikleri gerçekleştirirken çocuklarla keyifli anlar geçirmenin yanında, tekrar çocukluklarını yaşayabilme fırsatı bulmuştur. Ayrıca çocuklar da yaşlılarımızla oynamaya doyamadıkları oyunları oynamanın, sınıf faaliyetlerinde onları görmenin büyük hazzını yaşamıştır. Okul etkinlikleri dışında da belirli aralıklarla yaşlı aileler öğrencilere ve ailelerine ziyarette bulunurken; Anaokulu öğrencileri de aileleri yaşlı ailelerimizi ziyaretleri sürdürmektedir. Anaokulu öğrencileri ve aileleri yaşlılarımızın anıları ile bütünleşmiş keyifli sohbetlerini dinleme fırsatı bulurken, öğrenciler de kendi çocukluklarının pırıltısını yaşlılarımızla paylaşma ve üst kuşaklarla sevgiyi bütünleştirmenin keyfini yaşamaktadır. Proje devamında öğrencilerin yaşlılarımızla kurulan bu gönül bağını ilelebet sürdürmesi sağlanırken, sonrasında öğrencilerin huzurevinde kalan yaşlılarımızı da ziyaret ederek gönül köprüsünü onlarla da kurmaları sağlanacaktır.

 

     Pilot uygulama olarak ilk kez bu yıl ilçemizdeki 15 anaokulu öğrencisi ve 15 yaşlımızla gerçekleştirilen bu uygulama, gelecek dönemden itibaren köyde yaşayan yaşlılarımız ve köy anasınıflarımızda eğitim gören öğrenciler arasında da aynı bağ kurulması sağlanarak yaygınlaştırılacaktır. Her yıl daha çok sayıda öğrenci ve yaşlılarımızla yürütülmeye devam edecek olan bu proje vesilesi ile halka genişletilecek, kuşaklar arası iletişim daha da arttırılacaktır. Küçük nesillerimiz ve yaşlılarımız arasında oluşan bu kuşaklar arası bağ, tüm yurtta örnek teşkil ederek başka diyarlarda da gönül köprüleri kurulmasına vesile olacaktır.